Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/sifali/public_html/index.php:3) in /home/sifali/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Şifalı Bitkiler » mantar bitkisi http://sifalibtkiler.com faydaları zararları Fri, 20 Dec 2013 16:41:55 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.7.5 Mantar ve Faydaları http://sifalibtkiler.com/mantar-ve-faydalari/ http://sifalibtkiler.com/mantar-ve-faydalari/#comments Thu, 30 Jun 2011 22:05:05 +0000 http://sifalibtkiler.com/?p=7016 Türkçe İsmi- Mantar Arapça İsmi- Keme Latince İsmi- Mushroom, Champignon Ülkemizin her bölgesinde kendiliğinden yabani oalrak yetişir. Nemli, rutubetli ve güneş görmeyen yerleri sever. Yuvarlak ve kalın saplı, yapraksız, şemsiye biçiminde bir çok çeşidi vardır. Bitkinin iç kısmı kesik kesik siyah renkte, dış kısmı şapkalı ve beyazdır. Kültüre edilerek yetiştirilenleri, yabanisinden daha küçük ve beyaz […]

The post Mantar ve Faydaları appeared first on Şifalı Bitkiler.

]]>
Türkçe İsmi- Mantar

Arapça İsmi- Keme

Latince İsmi- Mushroom, Champignon
Ülkemizin her bölgesinde kendiliğinden yabani oalrak yetişir. Nemli, rutubetli ve güneş görmeyen yerleri sever. Yuvarlak ve kalın saplı, yapraksız, şemsiye biçiminde bir çok çeşidi vardır. Bitkinin iç kısmı kesik kesik siyah renkte, dış kısmı şapkalı ve beyazdır. Kültüre edilerek yetiştirilenleri, yabanisinden daha küçük ve beyaz renktedir. Yıllık bitkidir. Zehirlileri de olduğundan, genelde kültür mantarlarıı tercih etmek gerekir.

Kullanılan Kısmı:-Bitkinin tamamı

Mantarın özsuyu göze parlaklık verir. Saç dökülmesini önler, gözü kuvvetlendirir ve özsuyu, zehirlenmelere iyi gelir. Kuvvet vermeye, uykusuzluğa, yorgunluğa, sinir sistemine, iştah açmaya ve cinsel gücü kuvvetlendirmeye kullanılır.

Kullanılışı:-Taze mantarın suyu çıkarılıp, sıkılarak elde edilir. Temiz kapta soğukta saklanıp, göze 1-2 damla damlatılır veya sürme gibi çekilir. Tazesi yenir.

The post Mantar ve Faydaları appeared first on Şifalı Bitkiler.

]]>
http://sifalibtkiler.com/mantar-ve-faydalari/feed/ 0